Tapaaminen myeloproliferatiivisiin sairauksiin (MPN) sairastuneille
Ajankohta
15.09.2026, klo 17-18.30
Paikka
Suomen Syöpäpotilaat ry:n toimisto, Siltasaarenkatu 4, Helsinki
Tapahtumaan on haku
↗Lämpimästi tervetuloa MPN-tapaamiseen 15.9. klo 17–18.30 Teamsiin tai paikan päälle Suomen Syöpäpotilaat ry:n toimistolle! Tapaamisen tarkoituksena on jutella MPN-sairauksiin sairastuneille tärkeistä ja ajankohtaisista asioista meillä ja maailmalla.
Ilmoittaudu mukaan!
Ilmoittaudu mukaan tapaamiseen tällä lomakkeella.
Tapaamisen sisältö
Tapaamisessa on mukana MPN-verkostosta tuttu Heini Alsio ja Suomen Syöpäpotilaat ry:ssä erityisasiantuntijana työskentelevä Marketta Liljeström. Heini ja Marketta osallistuivat kesällä WECAN Academyn Master Classiin ja kertovat tapaamisessa kurssin annista erityisesti MPN-verkoston näkökulmasta.
Kurssilla puhuttiin esimerkiksi tekoälyn käytön mahdollisuuksista ja haasteista oman sairauden ymmärtämisessä. Heini ja Marketta osallistuivat kurssille ALANin kautta (Acute Leukemia Advocates Network) ja tapaamisessa Marketta kertookin myös Suomen Syöpäpotilaat ry:n kansainvälisistä verkostoista ja osallistumismahdollisuuksista.
Tapaamista ei tallenneta. Paikan päälle saapuville tarjolla on kahvia ja teetä.
Lämpimästi tervetuloa!
Lisätiedot Marketalta (marketta.liljestrom(at)syopapotilaat.fi / 050-3360952)